האיגוד הבינלאומי לאולטרה סגול (IUVA) – כך תחטאו את הבית נגד קורונה

נורת אולטרה סגול

האיגוד הבינ"ל לאולטרה סגול שהוקם ופועל בארצות הברית, פועל מתוך מטרה להפוך את הטכנולוגיה לשימוש בקרני UV לטכנולוגיה זמינה ויעילה ככל האפשר בתחומי החיים השונים, החל משימוש לצרכי רפואה ורפואת שיניים, חינוך ותעשייה וכלה בתחום הרחב של בריאות הציבור.

לאור התפרצות נגיף הקורונה בצורה של מגיפה עולמית והביקוש העצום שנוצר בעקבותיה למנורות חיטוי בעזרת קרני UV, האיגוד מציע הסברים פשוטים ומרתקים לטכנולוגיית החיטוי באמצעות קרני UV והאפקטיביות המוכחת שלו במלחמה נגד נגיף ה COVID 19, המכונה קורונה וירוס.

קרני אולטרה סגול – תוצר טבעי מהשמש

הארגון העולמי לשימוש בקרני UV לטובת האדם, מרכז תחתיו את כל השימושים הידועים והמפתחים לקרניים המיוחדות ולאור הביקוש האדיר למכשירי חיטוי נגד וירוס הקורונה באמצעות קרני UV, פרסם הארגון לאחרונה מידע הנוגע ליעילות השימוש בקרינה הסגולה.

אנשי הארגון מאמינים כי השימוש בטכנולוגיה עשוי למלא תפקיד חשוב בהפחתת אחוזי ההדבקה בנגיף, זאת על סמך מחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם ועל סמך היעילות שהוכחה בפועל.

נורות מיוחדות, מכשירים מותאמים ואפילו רובוטים, גויסו למלחמה במגפה, כשהם משמשים בסין לחיטוי מנהרות ענק, אוטובוסים, חדרי אשפוז בבתי חולים ואפילו שטרות כסף וסמארטפונים.

יחד עם זאת, חשוב להבין מהיכן מגיעות הקרניים המסקרנות הללו –

קרני אולטרה סגול בעלות אורכי גל שונים מגיעות מהשמש. כתשעים אחוזים מהקרניים מסוננות על ידי שכבת האוזון ואינן מגיעות עד לקרקע ולכן איננו יכולים להיחשף אליהן באופן טבעי.

הקרניים שעוברות את הסינון ומגיעות אלינו הן אלה בעלות גלים ארוכים, הנחשבות מזיקות במידה קטנה, או בעת חשיפה ממושכת וקבועה.

הקרניים בעלות אורך גל קצר אינן עוברות את הסינון ולכן אינן מגיעות אלינו באופן טבעי, אלא מיוצרות באופן מלאכותי לשימוש כאמצעי חיטוי בעיקר.

הן אלה הנחשבות למסוכנות מאוד לאדם, גם בחשיפה קצרה של כמה שניות ולכן, אם נעשה בהן שימוש לסטריליזציה, הוא נעשה ללא נוכחות בני אדם בחדר.

לצד השימוש הנרחב בטכנולוגיית סטריליזציה באמצעות קרני אולטרה סגול, ישנם גם קולות הטוענים שהשימוש בטכנולוגיה אינו מספיק, בלתי יעיל ואף מסוכן.

אז מהי האמת לגבי השימוש בטכנולוגיה זו למלחמה בנגיף? האם נורת לד אולטרה סגול עובדת?

קרני אולטרה סגול – מזיק, או מועיל?

קרני אולטרה סגול מגיעות לכדור הארץ באופן טבעי מהשמש, אלא ששכבת האוזון מסננת את הרוב המכריע שלהן, כאשר סוג הקרניים שמגיע בכל זאת עד אלינו מאופיין בגלים ארוכים.

קרני ה UV בעלות הגלים הארוכים נחשבות גם פחות מזיקות מיתר סוגי הקרניים. ככל שהקרניים מתקצרות וככל שזמן החשיפה אליהן מתארך, הן מסוכנות יותר לאדם –

ככל שהחשיפה מתארכת, כך עלולה להיגרם כוויה קשה בעור, אך כשמדובר בקרניים בעלות גל קצר, גם זמן חשיפה קצר במיוחד עלול לגרום לעיוותים קשים בגנטיקה של העור ואף לסרטן קשה.

משום כך, שימוש בקרני אולטרה סגול בעלות גלים קצרים, מתאים במיוחד לחיטוי מעבדות וחדרי אשפוז בבית חולים, אך זה נעשה תוך הקפדה יתרה על פינוי החדרים מבני אדם לאורך כל משך החשיפה.

לעומת זאת, שימושים בקרני UV בעלות גלים ארוכים, מתאים גם לחשיפות ארוכות יותר והוא נמצא בשימוש נרחב – במיטות שיזוף, מכשירים לייבוש לק ג'ל, מכשירים הנמצאים בשימוש רפואת השיניים ועוד.

למרות הסכנות הגלומות בשימוש בלתי מבוקר בקרני אולטרה סגול, הקרניים נמצאות במגוון גדול של שימושים מועילים וחשובים לאדם בתחומים רבים מזה ארבעה עשורים:

מז"פ

מז"פ לקרני אולטרה סגול יש תכונה המאפשרת להשתמש בהן לצורך זיהוי חומרים שאינם נראים לעין. כך אפשר להשתמש בהן לזיהוי השימוש בחומרים מסוימים בזירת פשע למשל.

גילוי מחצבים וזיהוי זיופים

אותה התכונה, שהופכת את קרני ה UV יעילות בשימוש במז"פ, הופכת אותן יעילות גם לצורך זיהוי זיופים באבני חן, מחצבים יקרים ועוד.

ביוטכנולוגיה

זוהי צורת מחקר חדשנית יחסית, שבה נעשה שימוש בחומרים ביולוגים לטובת הטכנולוגיה. קרני ה UV מסייעות לסמן ולחקור חלבונים באופן שמסייע לקידום התחום.

טיהור מי שתיה

 אולי אחד השימושים המוכרים והנפוצים של הקרניים. השימוש בכלור לטיהור מי שתיה נחשב יעיל למדי, אך אינו מצליח לחטא את כל האורגניזמים החים במים ולכן נכנס השימוש בקרני UV שמצליחות להשלים את המלאכה.

סטריליזציה

 קרני UV, כפי שנאמר כאן קודם, משמשות לחיטוי חדרי מעבדה וחדרי אשפוז בבתי חולים. השימוש הוכח כיעיל מאוד במחקרים שונים, חלקם אף נעשו בישראל, אך יש להדגיש כי החדרים פונו מאנשים לצורך הטיפול, בשל שימוש בקרניים קצרות הגל, הנחשבות מסוכנות מאוד לאדם. כמו כן, מקומות כמו בתי חולים וחדרי מעבדה אינם מסתמכים באופן בלעדי על שימוש בקרניים, מפני שהקרניים אינן מגיעות לפינות מוצלות, או נסתרות ולכן יש לעשות שימוש גם בחומרי החיטוי המסורתיים.

פוטותרפיה

שימוש מעניין במיוחד נעשה בקרני אולטרה סגול ברפואה, במסגרת פוטותרפיה – טיפול באמצעות קרני אור. בזכות תכונותיהן המיוחדות, יכולות הקרניים לסייע במידה רבה לטיפול במחלות אוטואימוניות מסוימות, ביניהן סוגי סרטן מסוימים, טרשת נפוצה ועוד. כמו כן, חולי פסוריאזיס ומחלות עור דומות אחרות, יכולים גם הם לקבל טיפול יעיל במחלתם באמצעות קרני UV.

קרני אולטרה סגול מלחמה בנגיף הקורונה

אם נחזור לרגע לארגון IUVA, המרכז תחתיו את כל הטכנולוגיות לשימוש בקרניים לטובת האדם, נגלה שאנשיו תומכים כצפוי בשימוש בקרניים, אך בצירוף מספר הסתייגויות.

לדברי אנשי הארגון, הקרניים יעילות מאוד לצורך סטריליזציה – במרחב הציבורי והפרטי, כפי שהוכח במספר מחקרים וניסויים שנערכו בבתי חולים ברחבי העולם.

בארצות הברית למשל, השתתפו בניסוי 9 בתי חולים, בהם נעשה שימוש בקרינה חזקה בחדרי אשפוז ריקים, זמן קצר לאחר שהמאושפזים עזבו אותם ורגע לפני שנכנסו מאושפזים חדשים.

קרני ה UV לא רק שחיטאו את החדר מפני מזהמים שונים, אלא גם הצליחו לחטא את החדר באופן כמעט מוחלט מחיידקים החסינים בפני אנטיביוטיקה, שעד אותה עת נחשבו לקטלניים ומסוכנים ביותר עבור שוהים בבתי חולים.

יחד עם זאת, מסייגים אנשי הארגון ומסבירים, כי שימוש בקרניים לחיטוי חייב להתבצע במקביל לשימוש בחומרי חיטוי מסורתיים, מפני שהקרניים אינן מסוגלות לחדור לכל מקום. בקפלים, חרכים ופינות חשוכות, לשם הקרניים לא מגיעות, עדיין תיתכן הימצאות מזהמים לא מטופלים.

יעילות השימוש בקרניים – גם לשימושים אחרים, מותנית לרוב בטיפולים משלימים בהתאם לאופי הבעיה.

ומה באשר לבטיחות השימוש במכשירים השונים?

אנשי הארגון מסבירים, כי כמו בעת שימוש בכל מכשיר אחר, על אחת כמה וכמה כשמדובר במכשיר לשימושים רפואיים, יש לנהוג במידת הזהירות ולרכוש מכשירים שמסומנים בתו תקן כלשהו ונחשבים לבטוחים. בנוסף, יש להקפיד על שימוש נכון במכשיר – לפי הוראות היצרן, לנקוט בכל אמצעי הזהירות המתבקשים ולא לוותר על האמצעים הנוספים העומדים לרשותכם לצורך חיטוי ושמירה על היגיינה של הסביבה שלכם ועל ההיגיינה האישית שלכם.

מכיוון שמכשירי הקרינה מיועדים לחיטוי משטחים וחדרים ולא לחיטוי הגוף האנושי, הם מתאימים במיוחד לחיטוי משטחים נגועים, או כאלה שיש חשיבות מיוחדת לחיטוי שלהם, המכשיר מתאים מאוד לטיפול בחדרים שיש בהם חשש לזיהום, לבגדים וחפצים שנעשה בהם שימוש בסביבה נגועה וכן הלאה.

חשוב לציין, כי המידע עליו נשען האיגוד, כולל בין היתר גם מחקרים שנעשו ספציפית על נגיף ממשפחת הקורונה ולא על הנגיף המוכר בשם COVID 19, אלא על קרוב משפחה מפורסם שלו – נגיף הסארס.

מחקרים אלה נעשו גם על נגיף השפעת ובכולם הוכחה הצלחה מרשימה בחיטוי הנגיף מסביבה מזוהמת.

בשורה התחתונה

מחקרים נרחבים שהתבצעו בחלקים שונים של העולם לאורך תקופות שונות מוכיחים כי שימוש בקרני UV יעיל לצורך חיטוי חללים מזוהמים בנגיף הקורונה, כמו גם במזהמים אחרים.

יחד עם זאת יש להיזהר במידת החשיפה של אנשים לקרינה ולא לוותר על שימוש באמצעים נוספים לחיטוי, מפני שהקרניים אינן מגיעות לכל פינה, אך ללא ספק זהו אמצעי חיטוי מקובל, יעל ומומלץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *